Zawód: perfumiarz. Tajniki pracy „nosa”

To jeden z najbardziej niszowych zawodów na świecie. By zostać tzw. „nosem”, czyli kreatorem kompozycji zapachowych, trzeba posiadać ogromne, wrodzone predyspozycje i przejść wieloletnie szkolenie.

Perfumiarz to połączenie artysty z naukowcem. Musi być ponadprzeciętnie wyczulony na zapachy i rozpoznawać nawet ich najdrobniejsze niuanse, mieć wyobraźnię i bardzo dobrą pamięć. Najlepsze „nosy” rozpoznają nawet 1500 zapachów składników! Poza tym powinien potrafić kreatywnie łączyć ze sobą aromaty i wykazywać się cierpliwością, bo proces tworzenia kompozycji jest żmudny i czasochłonny, wymaga wielu testów i subtelnych zmian w proporcjach składników.

Zawód ten wymaga nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale też wielu wyrzeczeń w życiu prywatnym i prowadzenia odpowiedniego trybu życia. Trzeba na przykład stosować dietę, która nie zawiera potraw i przypraw mogących negatywnie wpłynąć na zmysł powonienia, nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. „Nos” musi cały czas doskonalić swoje umiejętności, wciąż poznawać i zapamiętywać nowe zapachy.

Jak pracuje perfumiarz?

Każda kompozycja zapachowa to dla niego nowy projekt. Inspiracje do jego stworzenia czerpie z wrażeń, idei lub emocji, które chce przekazać albo ze specjalnie stworzonego briefu. Obecnie bardzo często oczekuje się, że perfumy będą odzwierciedleniem światowych trendów obowiązujących np. w modzie. Zdarza się, że praca nad jedną kompozycją zapachową zajmuje nawet kilka miesięcy.

Czy wiesz, że…

Jednym z testów, którym poddawani są kandydaci na perfumiarzy jest test na czułość powonienia. Otrzymują trzy zapachy, z których dwa są identyczne, a trzeci minimalnie się od nich różni. Ich zadaniem jest wyczuć tę delikatną różnicę.