Najciekawsze zwyczaje wielkanocne

Co kraj to obyczaj. Dotyczy to także obchodów świąt wielkanocnych. W Polsce mamy między innymi tradycję święcenia palm i pokarmów w pięknie ozdobionych koszyczkach, malowania i dekorowania pisanek, pieczenia mazurków czy śmigus-dyngus. A jak Wielkanoc wygląda w innych krajach?

Wielka Brytania

Symbolem Wielkanocy jest tutaj zając – niegdyś to właśnie od polowań na te zwierzęta, rozpoczynano obchody świąt. Tradycyjną zabawą Anglików jest turlanie jajek, tzw. Egg Rolling. Wśród dzieci bardzo popularną i lubianą zabawą jest także Egg Hunting, czyli szukanie czekoladowych jajek i zajączków ukrytych w ogrodach.

 

Czechy

Na świątecznym stole nie może zabraknąć tu baranka z biszkoptowego ciasta. W Lany Poniedziałek odbywają się tzw. pomlazki - chłopcy odwiedzają domy swoich rówieśniczek, by oblać je wodą i smagać wspomnianymi pomlazkami, czyli młodymi, wierzbowymi gałązkami. Wierzy się, że ten rytuał zapewni dziewczynom zdrowie i wieczną młodość.

 

Włochy

Wielkanoc to dla Włochów czas spotkań z rodziną i znajomymi, wspólnego zasiadania przy stole oraz zabawy. Podczas świątecznego obiadu na stole pojawiają się dania z baraniny i jagnięciny, a także tradycyjne ciasto zwane Colomba, czyli gołębica. To puszysta babka z bakaliami, która kształtem przypomina lecącego ptaka. Wielkanocny Poniedziałek spędza się tu w plenerze – na wycieczkach i piknikach.

 

Hiszpania

W Wielki Piątek odbywają się tam liczne, spektakularne procesje, przedstawiające sceny męki Chrystusa. W zależności od regionu, podczas świątecznego obiadu na stole znajdziemy między innymi gulasz z ciecierzycy, dorsza i szpinaku, drożdżowe pączki z kremem waniliowym czy Mona de Pascua – drożdżowe ciasto z jajkiem w środku.

 

Portugalia

W wielu regionach nadal żywy jest zwyczaj zwany „pogrzebem dorsza” – w Wielką Sobotę piecze się kawałek tej ryby, zjada w rodzinnym gronie, a następnie zbiera wszystkie ości i zakopuje w ziemi. Symbolizuje to koniec postu. W Niedzielę Wielkanocną rodziny spotykają się na uroczystym obiedzie, podczas którego na stole pojawiają się między innymi migdały w różnych postaciach (to jeden z portugalskich symboli wielkanocnych), Folar – drożdżowe ciasto z jajkiem w środku podawane na słono lub na słodko oraz dania z jagnięciny.

 

Szwecja

Jedną z wielkanocnych ozdób są tu brzozowe gałązki dekorowane kolorowym pierzem. W Wielką Sobotę na ulicach pojawiają się Påskkäringar, czyli wielkanocne wiedźmy. Przebrane dziewczynki chodzą od domu do domu i wymieniają zrobione przez siebie kartki z życzeniami na smakołyki.

 

Meksyk

W tym barwnym kraju hucznie obchodzi się Niedzielę Wielkanocną. Do późnej nocy na ulicach trwa prawdziwe święto, w którym uczestniczą całe rodziny. Pokazy sztucznych ogni, wesołe miasteczka oraz tradycyjne potrawy sprzedawane na straganach i w budkach to tylko niektóre atrakcje. 

 

Stany Zjednoczone

W USA trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez konkursów Easter Bonnet na najciekawszy, najbardziej oryginalny wielkanocny kapelusz. Pojawiają się na nich zające, kolorowe jajka czy kurczaki. Niektóre z nakryć osiągają naprawdę imponujące rozmiary.