Róża – królowa kwiatów

Maj to czas zbiorów róż. Ten niezwykle piękny kwiat to jeden z najdroższych składników w perfumiarstwie. Niektórzy perfumiarze twierdzą, że zapach bez róży jest jak romans bez pocałunków.

W perfumiarstwie najczęściej używa się róż tureckich, damasceńskich oraz stulistnych. Większość olejku różanego pochodzi obecnie z Bułgarii, a także z Turcji, Iranu i Maroko. Ale ten najcenniejszy pozyskuje się z róży stulistnej (zwanej też różą centifolia lub różą majową) rosnącej na polach okalających francuskie miasto Grasse – stolicę światowego perfumiarstwa. Jej zbiory świętuje się tam w niezwykły sposób, dekorując miasto tysiącami róż i rozpylając na ulicach różane perfumy (przeczytaj o Święcie róży w Grasse).

Płatki róż zbiera się przez trzy majowe tygodnie. Zbiory rozpoczynają się wcześnie rano, gdy kwiaty zaczynają się otwierać i mają najsilniejszy aromat. Ich główki są zrywane wprawnymi ruchami doświadczonych zbieraczy tak, by nie uszkodzić cennych płatków. Jedna osoba jest w stanie zebrać około 20 kg kwiatów dziennie. Aby uzyskać 1 kg absolutu potrzeba około 4 ton płatków róż!

Odpowiedź na pytanie jak pachnie róża nie jest prosta, bo jej aromat różni się w zależności od gatunku. Może mieć delikatny i dziewczęcy zapach, słodki, miodowy z lekką zieloną nutą albo mocny, ostry i zdecydowany.

Krótka historia królowej kwiatów

Według mitologii greckiej pojawienie się pierwszej róży na świecie było związane z Afrodytą – boginią miłości, płodności i piękna. Gdy bogini biegła do swojego ukochanego, skaleczyła się w stopę. W miejscu, w którym na ziemię spadła kropla jej krwi wyrosła róża. W Starożytności te kwiaty były bardzo cenione i bardzo cenne. Już wtedy wykorzystywano je jako pachnidło, a także w kosmetykach i jako składnik potraw. Bogaci Rzymianie budowali niezwykle piękne różane ogrody i ozdabiali tysiącami płatków róż pomieszczenia, w których odbywały się uczty i zabawy. Olejek różany był powszechnie używany na Bliskim Wschodzie. Wyjątkową popularność zdobył w Indiach. Uważa się, że pierwsze uprawy róż pojawiły się około 5000 lat temu w Mezopotamii i w Chinach.

Czy wiesz, że:

Każdy kolor róży ma swoje znaczenie? Czerwona symbolizuje miłość, biała – czystość i szacunek, żółta to symbol przyjaźni, różowa – radości, wdzięczności i uznania, a pomarańczowa – fascynacji.

Perfumy, w których znajdziesz różę:

dla niej: Blossom Symphony, #1, #3, #11, #23, #31, #33, #35, #39, #45, #59, #67

dla niego: #2, #20, #28, #36