IFRA, „nos”, senselier… Świat perfum bez tajemnic

Czy wiesz co to jest IFRA i jaki ma wpływ na perfumy, których używasz? Czym różni się „nos” od senseliera? Blotter, piramida zapachowa, projekcja – czy wiesz, co kryje się pod tymi nazwami? Sprawdź:

„Nos”

To perfumiarz, czyli osoba, która zajmuje się komponowaniem perfum. „Nos” musi łączyć w sobie wiele cech, aby tworzyć zapachy. Powinien być kreatywny, cierpliwy, posiadać wyobraźnię, wyczulony węch i dobrą pamięć, by rozpoznawać i zapamiętywać różne aromaty. Wykonywanie tego zawodu wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale także wprowadzenia do swojego życia pewnych ograniczeń, np. "nos" nie powinien palić papierosów i pić alkoholu, musi unikać niektórych przypraw i potraw, które mogą wpływać na jego zmysł powonienia.

 

Senselier

To z kolei „trener zapachowy”. Osoba, która posiada bardzo dużą wiedzę o zapachach, potrafi doskonale rozróżnić poszczególne składniki i profesjonalnie dobierać perfumy. Senselier często prowadzi warsztaty, podczas których uczy jak wybierać i dopasowywać zapach na daną okazję, do pory roku, naszego charakteru i stylu oraz jak prawidłowo używać perfum. Współpracuje także z firmami, dobierając dla nich zapachy, które np. możemy potem poczuć w sklepach danej sieci.   

 

IFRA

Czyli International Fragrance Association to międzynarodowe stowarzyszenie, założone w 1973 roku przez przemysł perfumeryjny, w celu stworzenia kodeksu dobrych praktyk, by perfumy były bezpieczne w stosowaniu. Jego rolą jest zbieranie informacji o surowcach, które stosuje się w kompozycjach zapachowych, badanie ich i ustalanie norm ich stosowania, a także tworzenie standardów zapewniających bezpieczeństwo użytkowników i środowiska oraz ustalanie reguł i zasad produkcji perfum.

 

Blotter

To pasek papieru, za pomocą którego możemy przetestować wybrane perfumy. Jak prawidłowo z niego korzystać? Wybierz flakon perfum, które chcesz powąchać. Następnie spryskaj nimi blotter z odległości kilkunastu centymetrów. Odczekaj około 10 sek. Pomachaj delikatnie blotterem przed nosem z odległości kilkunastu centymetrów, by wyczuć zapach perfum.

 

Piramida zapachowa

To architektura zapachu. Perfumy zbudowane są jak trzypiętrowa piramida – jej podstawą jest nuta głębi (lub bazy), w środku mamy nutę serca, a na samej górze nutę głowy. Każda nuta inaczej rozwija się na skórze i ma inny czas utleniania. Spryskując się perfumami, najpierw poczujesz nutę głowy, która ulatnia się już po kilkunastu minutach. Następnie pojawia się nuta serca, która pozostaje wyczuwalna przez większość dnia. Na końcu zaś wyczujesz nutę głębi (bazy).

 

Projekcja zapachu

To inaczej siła zapachu, jego intensywność, przestrzenne rozwinięcie. Projekcja może być umiarkowana albo mocna. Perfumy o umiarkowanej projekcji utrzymują się blisko skóry i są wyczuwalne dopiero z bliska. Natomiast perfumy o mocnej projekcji można wyczuć z większej odległości. Tworzą tzw. zapachowy tren i jeszcze przez jakiś czas są wyczuwalne we wnętrzu, w którym przebywała używająca ich osoba. Perfum o umiarkowanej projekcji warto używać np. do pracy lub na spotkania biznesowe, by ich zapach nie przytłaczał przeywających z nami osób, a tych o mocnej projekcji możemy używać np. na wieczorne wyjścia lub imprezy.