Święto róży w Grasse

Ulice udekorowane tysiącami kwiatów, różane perfumy unoszące się nad miasteczkiem, muzyka i tańce - to tylko niektóre atrakcje czekające na miłośników róż w maju we francuskim miasteczku Grasse.

Róża to królowa kwiatów. Zachwyca swoim wyglądem i magicznym zapachem. Od wieków jest jednym z najcenniejszych składników perfum. Najbardziej cenioną odmianą jest Centifolia, czyli róża stulistna. Z jej uprawy słynie Grasse – stolica światowego perfumiarstwa. Właśnie tam w maju róża ma swoje święto.

W Grasse wiele różanych pól od stuleci znajduje się w posiadaniu tej samej rodziny, która z pokolenia na pokolenie przekazuje sobie wiedzę na temat jej uprawy i technik zbierania kwiatów. W maju – gdy nadchodzi czas zbiorów róży stulistnej, na różanych polach można obserwować niezwykłe zjawisko. Z samego rana pola zapełniają się kobietami, które z wprawą zbierają delikatne kwiaty, rozbijają je i umieszczają płatki w specjalnych torbach lub workach.

W maju, oprócz celebrowania zbiorów Centifolii, w Grasse odbywa się jeszcze jedno, ważne święto dla producentów, dystrybutorów i miłośników róż – wystawa ExpoRose. Wówczas na kilka dni uliczki, place, fontanny, bramy, tarasy i balustrady dekorowane są tysiącami tych kwiatów, a na ulicach rozpylane są różane perfumy, których zapach unosi się nad całym miasteczkiem. To prawdziwa uczta dla zmysłów. Na licznych straganach oraz w sklepach można kupić różane produkty, a ogrodnicy wystawiają swoje wspaniałe, różane okazy. Kwiaty można nie tylko oglądać i wąchać, ale także skosztować przysmaków z różą w roli głównej, np. różany koktajl. Odbywają się także konkursy na najpiękniejsze bukiety i ogrody różane, warsztaty kulinarne, koncerty i pokazy tańca. Na tegorocznym festiwalu, Grasse ozdobi imponująca liczba róż - 8500 bukietów i ponad 25000 ciętych kwiatów.

W których perfumach znajdziesz zapach róż z Grasse?

Unique Collection: Blossom Symphony

Perfumy dla niej: #1, #3, #25, #31, #33, #35, #39, #45, #47, #59

Perfumy dla niego: #2, #20, #28, #36

Perfumy molekularne – unisex: 05m