Fakty i mity o perfumach. Część 2.

Dlaczego zapachy najlepiej testować do 14:00? Czy łazienka to najlepsze miejsce dla perfum? Poznaj kolejne fakty i mity na temat perfum.

Pora dnia wpływa na to, jak odbieramy zapachy

Tak. Jeśli więc planujemy testowanie perfum i dobór zapachu, najlepiej robić to do godziny 14:00. Rano i wczesnym popołudniem nasz zmysł węchu nie jest jeszcze zmęczony. Jest też najbardziej wyczulony i łatwiej nam wyczuć poszczególne nuty zapachowe. Wtedy też jesteśmy najbardziej „otwarci” na zapachy i najmniej nam przeszkadzają.

 

Jeśli perfumy podobają mi się po pierwszym powąchaniu to znaczy, że to zapach dla mnie

Niekoniecznie. Pamiętaj, że perfumy zbudowane są z nut głowy, serca i głębi (bazy), które uwalniają się w różnym czasie. Przez pierwsze kilkanaście minut czujesz nuty głowy. Gdy te się ulotnią, przychodzi czas na nuty serca, które wyczuwalne są przez większość dnia. A na samym końcu pojawiają się aromaty znajdujące się w nucie głębi (bazy). Zatem po pierwszym powąchaniu, wyczuwasz tylko pierwsze nuty zapachu. Dlatego testując nowe perfumy warto odczekać przynajmniej 30 minut. A najlepiej gdy nałożymy je na skórę i „pochodzimy” z nimi przez kilka godzin. Wtedy poznamy pełnię zapachu i sprawdzimy, jak perfumy pracują na naszej skórze i jak się na niej rozwijają w ciągu dnia.

 

Łazienka to dobre miejsce na przechowywanie perfum

Nie. W tym pomieszczeniu mamy do czynienia z wieloma wahaniami temperatury i wilgotności, a to najbardziej szkodzi perfumom. Takie niestabilne warunki wpływają na ich jakość i trwałość. Najlepiej przechowywać je z dala od światła słonecznego, w stabilnej temperaturze i wilgotności powietrza.

 

Aby poznać zapach perfum wystarczy powąchać korek od flakonu

Nie. Wąchając korek butelki perfum wyczujesz nuty bazy, czyli te najbardziej trwałe, które pojawiają się najpóźniej. W związku z tym nie poczujesz nut głowy, które otwierają zapach oraz nut serca. Wąchanie korka powie tylko jak kończy się zapach, ale nie jak się zaczyna i jak się rozwija.

 

Chcesz poznać więcej faktów i mitów? Zobacz „Fakty i mity o perfumach. Część 1.”