Popularne składniki perfum

Aby stworzyć doskonałe, trwałe perfumy, konieczna jest długotrwała i wieloetapowa procedura. Dawniej w kompozycjach zapachowych wykorzystywano głównie aromaty pochodzenia naturalnego, uzyskiwane z płatków kwiatów, owoców, ziół oraz skóry lub futra zwierząt. Dzisiaj, oprócz woni pochodzących wprost z natury, mamy do dyspozycji ich syntetyczne odpowiedniki, a także składniki powstałe bezpośrednio w laboratoriach chemicznych.

Naturalne składniki perfum

To przede wszystkich substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, ale także przyprawy, korzenie, żywice. Najbardziej znaną grupą składników kompozycji zapachowych są oczywiście kwiaty. Pozyskiwanie z nich olejków zapachowych jest bardzo kosztowne – na wyprodukowanie 1 kg olejku z róży stulistnej uprawianej we francuskim Grasse potrzeba aż 10 ton płatków róż. W przypadku jaśminu czy fiołka liczby te są jeszcze wyższe, a proces produkcji jeszcze bardziej skomplikowany.

Na szczęście do stworzenia wspaniałego zapachu potrzeba zwykle niewielkiej ilości naturalnego ekstraktu z kwiatów czy owoców. Dodatkowo dzięki stosowanym współcześnie substancjom tj. aldehydy (dodają delikatnym kwiatowym woniom odrobinę „ciężkości”), gotowe perfumy są bardziej wyraziste i trwalsze niż ich niegdysiejsze odpowiedniki.

Syntetyczne odpowiedniki

Obecnie w perfumiarstwie obserwujemy jednak swoisty odwrót od naturalnych składników w stronę substancji produkowanych chemicznie. Mają one wiele zalet – poza oczywistymi, jak większa dostępność i prostszy sposób produkcji – syntetyczne odpowiedniki naturalnych olejków zapachowych są zazwyczaj bardziej trwałe, rzadziej wywołują reakcje alergiczne i pozwalają na tworzenie zupełnie nowych, wcześniej nieznanych nut zapachowych tj. nuty metaliczne czy ozonowe.

Wiele firm odchodzi również od składników pochodzenia naturalnego ze względu na dobro zwierząt i ochronę środowiska. Przykładowo, pozyskanie 1 kg piżma – bardzo cenionego ze względu na swoje właściwości utrwalające – wiąże się z zabiciem aż 160 jeleni piżmowych, gatunku zagrożonego wyginięciem. W związku z tym, że praktyka ta została zakazana, obecne dziś w bardzo wielu kompozycjach zapachowych piżmo stanowi zawsze syntetyczny odpowiednik tego składnika.

Prouvé, jako polska firma czerpiąca z najlepszych tradycji francuskiego perfumiarstwa, łączy tradycję z nowoczesnością. Perfumy tworzymy zgodnie z najlepszą sztuką komponowania zapachów, jednocześnie korzystając z osiągnięć współczesnej nauki. Troszczymy się o środowisko, tworząc biodegradowalne formuły i opakowania nadające się w całości do recyklingu. To między innymi dzięki temu nasze perfumy wyróżniają się jakością, a Ty masz pewność, że Prouvé to doskonały wybór.