Grasse - poznaj światową stolicę perfumiarstwa

Francuskie Grasse, położone kilkanaście kilometrów od słynnego Cannes, nazywane jest światową stolicą perfumiarstwa. Co takiego sprawiło, że akurat ta miejscowość zyskała to miano i dlaczego miłośnicy pięknych zapachów powinni ją odwiedzić?

Od garbarzy do wytwórców olejków

Droga Grasse do osiągnięcia tytułu światowej stolicy perfumiarstwa rozpoczęła się już w Renesansie, a przełomowym wydarzeniem było dotarcie do miasta mody na perfumowane rękawiczki, którą przywieźli ze sobą Włosi. Wcześniej Grasse słynęło przede wszystkim z garbowania skór, które wyprawiano metodami znanymi tylko miejscowym rzemieślnikom. Techniki te były jednak jeszcze na tyle mało rozwinięte, że garbowana skóra często zachowywała bardzo nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec zaczęto ją perfumować, zwłaszcza modne wśród wyższych sfer rękawiczki. Początkowo garbarze z Grasse sprowadzali pachnidła, ale wkrótce odkryli, że ich klimat sprzyja uprawie wonnej roślinności i można hodować ją na miejscu. W 1614 roku król nadał rzemieślnikom z Grasse prawo do tytułu Mistrza Rękawicznika-Perfumiarza, oficjalnie łącząc dwa zawody.

Grasse dostarczało swoje perfumowane skórzane wyroby na wszystkie europejskie dwory. Z czasem moda na nie minęła, ale moda na perfumy pozostała. Uprawa wonnych roślin na terenach położonych wokół miasta coraz bardziej się rozwijała. Na polach nie brakowało pachnącej tuberozy, jaśminu, dzikiej pomarańczy, róży stulistnej, mimozy czy prowansalskiej lawendy. W 1724 roku rzemiosło perfumeryjne na dobre odłączyło się od garbarstwa i tak powstała nowa korporacja perfumiarzy, istniejąca do dziś pod nazwą Stowarzyszenie Perfumiarzy Grasse.

Pachnące miasto

Do dziś w Grasse działają najsłynniejsze i najstarsze wytwórnie perfum. A olejki produkowane z uprawianych tu roślin są uważane za najcenniejsze i najlepsze. W mieście co roku odbywają się dwa niezwykłe wydarzenia, których nie powinien przegapić żaden miłośnik pięknych zapachów. W maju celebrowane są zbiory najcenniejszego gatunku róży – Centifolii, odbywa się też wystawa ExpoRose – ważne święto dla producentów, dystrybutorów i miłośników tych kwiatów. Wówczas Grasse dekorowane jest tysiącami róż, a na ulicach rozpylane są różane perfumy, które unoszą się nad całą miejscowością (więcej o święcie przeczytasz tu). Natomiast sierpniowy festiwal jaśminu, czyli Fete du Jasmin, oznacza początek zbiorów jego kwiatów na południu Francji. Odbywają się wtedy między innymi parady, pokazy tańca i fajerwerków.

Grasse słynie także z wyjątkowej architektury. Każdy kto się tam wybierze, powinien przejść się labiryntem wąskich, brukowanych uliczek, tworzących historyczną dzielnicę miasta, zobaczyć piękne, zabytkowe wille, rezydencje i bogato zdobione kamienice oraz katedrę. W muzeum perfumiarstwa oraz w zabytkowych fabrykach perfum można dowiedzieć się, jak wyglądały wszystkie etapy ich tworzenia – od zbierania kwiatów po butelkowanie. Warto też udać się na Place aux Aires, znajdujący się w historycznym centrum miasta, gdzie codziennie rozkłada się targ, na którym można kupić pyszne sery, konfitury, wędliny czy miód oraz spróbować specjałów lokalnej kuchni.

Warto wiedzieć!

W naszych perfumach znajdziesz aż 20% oryginalnych olejków zapachowych z Grasse. Kompozycje perfumeryjne na ich bazie są także w naszych kosmetykach do ciała i środkach czystości. Dlatego tak pięknie pachną!