Fête du Jasmin. Święto jaśminu w Grasse

Jaśmin to obok róży, lawendy i mimozy duma francuskiego miasta Grasse – stolicy światowego perfumiarstwa. I właśnie tu, na początku sierpnia, w szczególny sposób świętuje się rozpoczęcie zbiorów tych białych kwiatów.

Jaśmin kusi słodkim, kwiatowo-owocowym zapachem. To jeden z najszlachetniejszych i najstarszych składników perfum. Jego kwiaty ceniono już w starożytnym Egipcie. Do Europy trafił z Chin i Indii w połowie XV wieku. W Grasse uprawiany jest od XVI wieku. Dzięki idealnemu mikroklimatowi Lazurowego Wybrzeża, tutejszy jaśmin ma słodszy i delikatniejszy zapach niż na przykład ten z Egiptu czy Indii.

Od sierpnia do października w Grasse trwa czas jego zbiorów. Jaśmin nazywany jest też nocnym kwiatem, ponieważ jego płatki otwierają się właśnie nocą. Dlatego kwiaty zrywa się od świtu do późnego rana, by najintensywniejszy aromat nie zdążył ulecieć, a słońce nie wysuszyło delikatnych płatków. Doświadczeni zbieracze zrywają je ręcznie i umieszczają w wiklinowych koszach. Każdy z nich potrzebuje mniej więcej dwóch godzin, by zebrać kilogram kwiatów.

Od 1946 roku, początek sierpnia w Grasse jest czasem świętowania kolejnych zbiorów jaśminu. Podczas Fête du Jasmin przez kilka dni uliczki miasta toną w płatkach tych kwiatów, kamienice, balustrady i bramy dekorowane są jaśminowymi bukietami i girlandami, a upajający zapach unosi się nad całą miejscowością. Kolorowe parady, pokazy fajerwerków, występy ulicznych teatrów, artystów, cyrkowców i akrobatów, koncerty jazzowe i oczywiście wystawy ogrodników i hodowców jaśminu to tylko niektóre z licznych atrakcji tego niezwykłego festiwalu. 


W których perfumach znajdziesz jaśmin?

Perfumy dla niej: #5, #7, #13, #17, #21, #27, #39, #41, #45, #51, #53, #57

Perfumy dla niego: #8, #12, #38