Jak dobrać perfumy idealne?

Idealne perfumy podkreślają Twój styl i osobowość. Sprawiają, że czujesz się lepiej. Roztaczają wokół Ciebie wyjątkową aurę. Ale jak wśród wielu zapachów odnaleźć ten właściwy? Oto kilka wskazówek:

Jakie zapachy lubisz?

Zastanów się, jakie aromaty podobają Ci się, wzbudzają w Tobie pozytywne emocje albo jak pachną Twoje ulubione miejsca. To pomoże określić, jakich nut zapachowych i wśród jakich rodzin zapachowych szukać perfum, np. czy będą to kompozycje kwiatowe, owocowe, cytrusowe, orientalne, drzewne albo korzenne.

 

Określ projekcję perfum

Projekcja perfum to przestrzenne rozwijanie się danego zapachu. Może być subtelna, blisko skóry – oznacza to, że perfumy wyczuwalne są dopiero, gdy ktoś podejdzie do nas bliżej. Może być też mocna, intensywna – oznacza to, że perfumy będą tworzyły tzw. tren lub ogon i będą wyczuwalne z większej odległości. To jaką projekcję wybierzesz, zależy od Twoich preferencji oraz od okazji, np. do pracy lepiej sprawdzą się delikatniejsze zapachy, a na wieczorne wyjście, podczas którego chcesz zabłysnąć, możesz użyć zapachu o mocnej projekcji.

Warto wiedzieć!

Każde z naszych perfum opisaliśmy tak, aby jak najbardziej ułatwić Ci dobranie odpowiedniego zapachu. Znajdziesz tam m.in. informacje z jakiej rodziny pochodzi, jak jest odbierany, jaką ma projekcję oraz z jakiej jest kategorii.

 

Zawsze przetestuj

Jeśli masz już kilka wybranych perfum, czas na test. Dzięki blotterom (to papierowe paski, które spryskuje się perfumami) sprawdzisz, czy dany zapach odpowiada Twoim gustom i czy warto wypróbować go na skórze. To bardzo ważne, by nie pomijać tego elementu testowania zapachu, ponieważ perfumy pachną trochę inaczej na papierze i na skórze. To, jak ostatecznie będą pachniały na Twojej skórze zależy m.in. od jej składu chemicznego, pH, rodzaju, poziomu nawilżenia czy hormonów.

>> sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o perfumach

 

Daj sobie czas…

na podjęcie decyzji. Pamiętaj, że perfumy składają się z trzech części – nuty głowy, serca i głębi (bazy). Nutę głowy poczujesz zaraz po rozpyleniu perfum. Potem rozwinie się bukiet aromatów zawartych w nucie serca, a na końcu ujawni się nuta głębi, która jest wyczuwalna przez kilka lub kilkanaście godzin. Aby poczuć pełnię zapachu i przekonać się, czy na pewno odpowiadają Ci wszystkie nuty w nim zawarte, warto „ponosić” go na swojej skórze i sprawdzić, jak będzie zmieniał się w ciągu dnia. W tym celu pomocne będą próbki perfum, które umożliwiają testowanie zapachów.

>> dowiedz się więcej o budowie perfum i nutach

Na koniec pamiętaj, by sprawdzić czy wybrane perfumy nie kłócą się z zapachem innych produktów, których codziennie używasz, np. z balsamem do ciała czy dezodorantem.