Moc zapachu. Jak na nas wpływa?

Mówi się, że zapach jest dla nosa tym, czym muzyka dla uszu. Często nie doceniamy jego mocy i nie zdajemy sobie sprawy, jak wpływa na nas i na nasze życie.

Każdy z nas może trochę inaczej odbierać zapachy, a nasza wrażliwość na nie zmienia się pod wpływem różnych czynników, np. pory dnia czy nastroju. Odczuwanie konkretnych zapachów, a także nasze zapachowe preferencje zmieniają się wraz z wiekiem, nabytymi doświadczeniami i przeżyciami. Zwykle to kobiety mają lepszy węch i potrafią odróżnić więcej zapachów niż mężczyźni. Za to wszyscy jesteśmy w stanie rozróżnić więcej zapachów niż kolorów.

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo otaczające nas zapachy rozbudzają wyobraźnię i oddziałują na nasze emocje oraz na wybory, których dokonujemy. Są też bardzo mocno związane z naszymi wspomnieniami. Niektóre aromaty przez całe życie będą przypominały nam konkretne miejsca, ludzi i sytuacje. Zapachowe wspomnienia są o wiele trwalsze i wywołują o wiele większe emocje, niż te przywoływane przez dany dźwięk czy obraz.

To jak wpływają na nas zapachy oraz jak indywidualnie je odbieramy do tej pory nie zostało do końca wyjaśnione. Wiadomo za to, które zapachy potrafią sprawić, że stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani, które pobudzają nas do działania, a które na przykład wzbudzają pożądanie.

 

Czy wiesz, że:

Zapachy cytrusowe działają pobudzająco, podobnie jak dobra kawa. Poprawiają nastrój i dodają nam chęci do działania.

Lawenda działa relaksująco i wyciszająco. Dlatego perfum z lawendową nutą warto użyć gdy czeka nas nerwowy dzień albo stresujące spotkanie.

Zapachy orientalne dodają nam pewności siebie.

Perfumy z nutą zmysłowego piżma sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjni.

Zapach wanilii poprawia nastrój, a pachnące nią osoby wydają się być bardziej otwarte.

Zapachów owocowych (np. czarna porzeczka, truskawka, brzoskiwinia) warto użyć gdy chcemy trochę się odmłodzić i zmniejszyć dystans. 

Zapach białych kwiatów (jaśminu, tuberozy, gardenii) jest idealny na randkę, kiedy chcemy zaakcentować naszą zmysłowość.