Święta Bożego Narodzenia we Francji

Pieczołowicie przygotowywane ciasto w kształcie polana drzewa, indyk z kasztanami, kolorowe jarmarki i karuzele oraz… świąteczne wystawy luksusowych domów mody w Paryżu. To tylko niektóre tradycje i atrakcje francuskich świąt Bożego Narodzenia.

Święta we Francji obchodzi się tylko 24 i 25 grudnia. Jednak o wiele wcześniej na ulicach francuskich miast za sprawą bożonarodzeniowych jarmarków, na których można kupić świąteczne przysmaki i piękne ozdoby, jasełek oraz kolorowych karuzeli, można poczuć zbliżające się święta. W Paryżu luksusowe domy mody przygotowują na tę okazję specjalne świąteczne wystawy, które są nie lada atrakcją i przyciągają tłumy.  

Francuskie domy przystrajane są jemiołą, choinkami oraz kolorowymi światełkami. Ważnym elementem bożonarodzeniowego wystroju jest szopka, którą znajdziemy pod świątecznym drzewkiem.

Daniem, które króluje na francuskim, świątecznym stole jest indyk podawany z kasztanami. Nie może zabraknąć także foie gras, wędzonego łososia, owoców morza, ślimaków, a także szampana i wina. Tradycyjnym deserem jest Bûche de Noël, czyli biszkoptowa rolada z kremem, uformowana w kształt polana drzewa. Ciasto to ma przypominać Francuzom dawne czasy, gdy w święta palono w kominku dużym polanem drzewa, a cała rodzina zbierała się wokół niego, by w jego cieple odpoczywać, rozmawiać i śpiewać świąteczne piosenki.

Czy wiesz, że…

W Prowansji po wigilijnych daniach głównych podaje się aż 13 różnych deserów!

Prezenty pod choinką pojawiają się w Boże Narodzenie. Dlatego po wigilijnej kolacji, przed pójściem spać Francuzi zostawiają pod świątecznym drzewkiem swoje buty. Dzięki temu Gwiazdor wie, w którym miejscu zostawić dany prezent. W zamian za to znajduje pod choinką mandarynki i bakalie.